OTOMATİK (AS-RS) AĞIR YÜK RAF SİSTEMLERİ

AS-RS olarak da bilinen ağır yük depolama sistemleri, ürünlerin depolanması için gerekli olan tüm imkanlar için harcanacak olan maliyetleri bilgisayar sistemi ile yerine getirilmesi ile en aza indirilebiliyor. AS/RS İngilizce kelime anlamı olarak otomatik depolama ve boşaltma sistemi anlamına geliyor. Otomatik ağır yük raf sistemlerinde ürünlerin ve yüklerin mevcut bulunan raflara yüklenmesi ya da raflardaki yüklerin güvenli bir şekilde indirilmesi gibi büyük bir özelliğe sahiptir. Bu işlemler yapılırken bu işlemlerin özünde bilgisayar sistemleri ile kontrol edilmesi geliyor. Bu konudaki bilgisayar kontrolleri yüklerin istiflenmesi ve boşaltılması gibi ihtiyaçlarında çeşitli programlar ile yerine getiriliyor. Bu raf sistemlerinin en önemli özelliği yüksek düzeydeki depo raflarından oluşmasıdır. Bu sistem ile birlikte 40 metre yüksekliğine kadar oluşturulan raflar kontrol edilebiliyor. Depo alanında mevcut bulunan her bir nokta bilgisayar programları aracılığı ile barkodlar ve sensörler tarafından yerine getiriliyor.

Otomatik Ağır Yük Raf Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Bilgisayar kontrolü ile elde edilen bu raf sistemlerinin depolarda maksimum yer kaplaması gibi durumlarda depolama boşaltım alanında hızlı bir süreç yaşanmasını sağlıyor. Bu özelliği ile birlikte yetersiz depolama gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlıyor. Bu sistem tüm üretim dalları için etkili bir şekilde kullanılabiliyor. Tasarım olarak da bu raf sistemleri ürünlerin niceliklerine göre farklı boyut ve ebatlarda yerine getirilebiliyor. Bu depolama sisteminde raf sistemleri bilgisayar kanalı ile insansız çalışmasından dolayı en yüksek depo imkanlarının yaratılmasına imkan sağlıyor.

Otomatik Ağır Yük Raf Sistemleri Nerede Kullanılır?

Otomatik ağır yük sistemleri genellikle ürünlerin fabrika aşamasından satışa sunulacağı aşama arasında yer alan tüm büyük depolarda ve iş atölyelerinde kullanılıyor. Özellikle ağır sanayi ürünlerinin de bulunduğu mekanlarda otomatik ağır yük raf sistemleri oldukça etkili bir şekilde değerlendirilebiliyor.

Otomatik Ağır Yük Raf Sistemleri

Otomatik (AS-RS) Ağır yük raf sistemleri, depolama işlemlerinin tamamen bilgisayar sistemi ile yapıldığı bir uygulamadır. İngilizce karşılığı; Automated Storage and Retrieval System olan bu sistem Ülkemizde AS/RS yani İngilizce anlamlarının ilk iki harfleriyle sektörde kullanılmaktadır. Otomatik (AS-RS) ağır yük raf sistemleri ile yüklerin raflarda depolanması, düzenlenmesi, boşaltılması kurulacak sistem tarafından yönetilir. Bilgisayarlı bu sistemde siparişlerinizi dahi bu sistemle yönetebilirsiniz. Geniş ölçekli tasarlanan bu sistemde yüksek irtifalı raflar kontrol altına alınabilmektedir. Depo alanının her noktası sensörler ve barkodlar tarafından algılandığı için sistemin çalışabilmesi için tüm verilerin sisteme doğru bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Tasarım aşamasında konusunda uzman profesyonel ekibimizle yürüteceğimiz bu işleyişte depo alanlarında maksimum alan ve hız faktörü en üst seviyede uygulanır. Depo alanınızın genişliği ve boyu ne kadar büyük olursa olsun her mm’lik alan en verimli şekilde kullanılır. Otomatik (AS-RS) ağır yük sistemleri bütün üretim alanlarında kullanılabilir. Otomatik (AS-RS) ağır yük sistemleri insan faktörüne asgari düzeyde ihtiyaç duyduğundan yüksek depo kullanım verimliliği elde edilmektedir. Hata riskini azaltan sevkiyata hız kazandıran, sipariş sürelerini azaltan depo alanlarının maksimum seviye de verimliliğini sağlayan bu sistemin bakımı ve maliyeti düşüktür.

« AĞIR YÜK DEPO RAF SİSTEMLERİ «