İÇİNE GİRİLEBİLİR (DRIVE-IN) DEPO RAF SİSTEMLERİ

İçine girilebilir raf sistemleri bir başka adı ile drive in olarak biliniyor. Bu raf sistemlerinin en büyük özelliği paletli ürünler olarak bilinen ürünlerin daha detaylı ve derinlemesine istiflenmesi için oldukça etkili olan bir sistem olarak göze çarpıyor. En önemli özelliklerinden birisi de forklift sistemlerinin içinde yer almasından dolayı drive in olarak bilinmesidir. Bu sistemde mevcut olan yükler bir blok olarak yerleştirilir. Aynı zamanda blok olarak da boşaltma imkanına sahip olması açısından da oldukça önemlidir. İçine girilebilir raf sistemlerinin bir başka önemli özelliği de yükleme işleminde travers değil rayların kullanılmasıdır.

İçine Girilebilir Raf Sistemlerinin Diğer Özellikleri Nelerdir?

İçine girilebilir raf sistemlerinin bir diğer önemli özelliği ise ürünlerin nitelikleri göz önüne alınarak tekli ya da çift olarak yükleme işlemlerinin yapılıyor olabilmesidir. Bu da yükleme ve boşaltma işlemlerinde büyük bir kullanım kolaylığı sağladığından oldukça önemli ve etkili bir kullanıma sahip olmasını sağlıyor. Bu durum FIFO VE LIFO olarak kullanımı sağlıyor. İçine girilebilir raf sistemlerinde bir diğer önemli özelliği de düzenli olarak ürün giriş ve çıkışlarının kontrollü bir şekilde sağlanmasını sağlamasıdır.

İçine Girilebilir Raf Sistemlerinin Avantajları

Bu raf sistemleri diğer raf sistemlerine göre çok daha fazla kullanım zenginliği sunuyor. Özellikle ürünlerin blok olarak depolanmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Sezonluk olan ürünlerin depolanması bu sistem sayesinde başarılı bir şekilde yerine getiriliyor. İhtiyaç duyulan koridor imkanını en aza indirmesi de başka bir özelliğidir. Deponun mevcut kapasitesini en etkili bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Ürünlerin farklı yüksekliklerde ve derinliklerde istiflenmesini sağlıyor. İçine girilebilir raf sistemleri tünel gibi alanlardaki ürünler için de oldukça etkili bir şekilde kullanılıyor. Bu nedenle en çok tercih edilen raf sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

İçine Girilebilir Raf Sistemleri

İçine girilebilir (drive-in) raf sistemleri, düzenli ürün sirkülasyonuna sahip işletmeler için idealdir. Paletli ürünlerin derinlemesine istiflenmesini sağlayan bu sistemde, ilk giren mal son çıkar yöntemi takip edilir. İçine girilebilir (drive-in) depolama sisteminde depolama yöntemi, ürünlerin ileriye doğru istiflenmesi olduğundan koridor boşluğuna ihtiyaç duyulmamaktadır. İşletme alanının daha verimli kullanılmasını sağlayan bu sistem depolama maliyetini en aza indirmektedir. İçine girilebilir (drive-in) depo raf sistemlerinde deponun hacminden maksimum düzeyde yararlanılır. Bu sistem genellikle üretim ambarlarında ve hazır mamül ambarlarında tercih sebebidir. Ürününüzün özelliğine göre aynı tip üründe, ilk giren paletin ilk alınması isteniyorsa sistemin bir başına bir de sonuna forklift manevra koridoru bırakılması gerekmektedir. Üst üste kaç palet koyulabileceği deponun yüksekliği ve gerekli göz aralığına bağlıdır. Konusunda uzman ekibimiz İçine girilebilir (drive – in ) depo raf sistemleri hakkında her türlü ölçümü ve bilgi paylaşımını sizinle paylaşarak, maliyet ve zaman tasarrufunuzda sizlere hizmet vermektedir.

 

« AĞIR YÜK DEPO RAF SİSTEMLERİ «